Léto s hvězdičkami

04.07.2011 20:18

Přemýšlíte, čím letos oživit terasu nebo posezení na zahradě? Hledáte něco, co tu ještě nebylo, a co vám budou všechny návštěvy závidět?

Vzpomínám na letní prázdninové večery u zahradního krbu pod starým ořešákem, které jsem jako dítě miloval. Nejraději jsem měl, když táta pověsil nad stůl barevné papírové lampiónky. Hořely v nich svíčky, a jak se stmívalo, hrálo si ve větvích stromu mihotavé světlo svíček, které přes barevný papír lampiónu vrhalo divukrásné stíny. Když pak padla úplná tma, a vy jste se podívali nahoru, viděli jste nad hlavou světlo lampionů a za nimi už jen černou oblohu, na které jako malé tečky svítily hvězdy.

Vždycky mě mrzelo, že lampiony na ořechu taky nemají tvar hvězdiček. Jenže sehnat tehdy lampiónky jakéhokoliv tvaru, to byl výkon. Dnes – jako ostatně ve všemi – je v lampiónech nabídka daleko bohatší, ale sehnat hvězdičkový lampion stále není snadné ...
 

Přitom dávno existují. V Indii mají papírové lampiony ve tvaru hvězdy dlouhou tradici – používají se tu při jednom z nejvýznamnějších z svátků, nazývaném  Diwali - svátku světla. Ten trvá celých pět dní a hlavně nocí. Kamkoliv se během Diwali podíváte, uvidíte zářící lucerny, neony, olejové lampičky, a především právě tradiční papírové hvězdy. Tak vzniká neopakovatelná nálada Diwali, kdy je v noci více světla než přes den. Světla plného tajemství, dobrodružství a dálek....

Evropané pomalu objevují kouzlo indických papírových hvězd. Na to, že nám hvězdičky prozařují domovy, jsme už zvyklí třeba během adventu. Radost a světlo k sobě domů, do zahrady i na terasu i během teplých prázdninových nocí. Nemusíte v nich pálit svíčky, jsou přizpůsobeny tak, aby do nich bylo možné umístit objímku s žárovkou. Krásné bílé vyšívané hvězdy zkrášlily také už nejednu svatbu a nevěstám přinesly spoustu štěstí. Hvězdičky s pestrým potiskem a veselými ornamenty se zabydlely v dětských pokojíčcích. A na večerní zahradu se krásně hodí některé z letních vzorů. Zkuste i vy ozdobit své okolí u nás zatím neobvyklou dekorací - uvidíte, jaký sklidíte úspěch! Račte vybírat!


 

  

 

Zpět